Nagrada Amnesty International Slovenija za najboljši kratki dokumentarni film na temo migracij na 17. Festivalu dokumentarnega filma v Cankarjevem domu.

Na svečani slovesnosti ob zaključku 17. Festivala dokumentarnega filma v Cankarjevem domu je ob prisotnosti direktorice Cankarjevega doma, programskega direktorja Festivala dokumentarnih filmov, direktorice Amnesty International Slovenije, znanih slovenskih in tujih režiserjev in drugih uglednih gostov ter ljubiteljev filmske umetnosti, žirija, ki so jo sestavljali pisateljica Desa Muck, Tina Plahutnik z OŠ Frana Albrehta in režiser Miha Hočevar razglasila,da je za najboljši kratki dokumentarni film o migrantih izbrala Skozi moje oči. Filmček sta posneli Anabela Mišeljić in Nika Pušlar,učenki 9. razreda OŠ Bičevje v šolskem letu 2013/14, ob pomoči skupine lanskoletnih osmošolcev in mentoric Bernarde Avsenik in Alenke Fajfar Gnezda.

Skozi_moje_oci_nagradaFoto: Tanja Ristič

V šolskem letu 2013/14 in 2014/15 so učenci OŠ Bičevje pod mentorstvom Bernarde Avsenik in Alenke Fajfar Gnezda nadaljevali z ustvarjalnim pisanjem scenarijev in snemanjem filmov, ki zbližujejo in povezujejo ljudi. Rdeča nit filmov so bili strpnost, nenasilna komunikacija, pozitivna samopodoba, medkulturnost, medsebojno sodelovanje in migracije.

V Cankarjevem domu je 17.3.2015, v sklopu 17. Festivala dokumentarnega filma Amnesty International, poleg tradicionalne nagrade, ki jo vsako leto podeli za najboljši dokumentarni film na temo človekovih, ponovno podelila tudi nagrado za mlade ustvarjalce kratkih filmov.

Ob prisotnosti direktorice Cankarjevega doma, programskega direktorja Festivala dokumentarnih filmov, direktorice Amnesty International Slovenije, znanih slovenskih in tujih režiserjev in drugih uglednih gostov ter ljubiteljev filmske umetnosti je žirija,ki so jo sestavljali pisateljica Desa Muck, Tina Plahutnik z OŠ Frana Albrehta in režiser Miha Hočevar razglasila, da je za najboljši kratki dokumentarni film o migrantih izbrala Skozi moje oči. Filmček sta posneli Anabela Mišeljić in Nika Pušlar,učenki 9. razreda OŠ Bičevje v šolskem letu 2013/14, ob pomoči skupine lanskoletnih osmošolcev in mentoric Bernarde Avsenik in Alenke Fajfar Gnezda.

Žirija je svojo odločitev utemeljila takole: “Odločitev smo sprejeli, ker smatramo, da film z mnogimi filmskimi sredstvi ustvarja atmosfero, ki nas popelje v notranji doživljajski svet migranta, ko pride na novo šolo in v novo okolje. S pomočjo subjektivnega pogleda kamere in posrečeno glasbeno podlago, nam nudi možnost globlje identifikacije, čeprav je okolje prikazano objektivno in brez zunanjih konfliktov. Hkrati bi žirija opozorila na to, da ji je pri odločitvi pomagalo dejstvo, da je bil v ožjem izboru še en filmski izdelek istih dveh avtoric ter mentoric z naslovom Miracles Still Happen, ki prav tako deluje zrelo in domišljeno. Ob koncu bi radi čestitali še ostalim udeležencem natečaja in njihovim mentorjem, ki so s filmi dokazali, da so se v tematiko resnično poglobili in o njej razmišljali ter se pogovarjali, kar je bil v bistvu prvenstveni namen natečaja.

Film Through My Eyes (Skozi moje oči) je bil nato gledalcem tudi predvajan na velikem platnu razprodane Kosovelove dvorane.

Posamezni člani žirije so po podelitvi pohvalili še učenca Blaža Lužarja in Grego Matjana, ki sta vsak s svojim filmom prav tako sodelovala na omenjenem natečaju ter tudi vse druge učence, ki so sodelovali pri snemanju filmov in izpostavili kvalitetno delo učencev ter poudarili, kako pomembno je ozaveščanje ljudi in kako daleč lahko pride glas preko medijev kot je tudi film. Izrazili so željo in spodbudo, da naj se z dobrim delom nadaljuje.

Več o nagradi: